flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ПАМ’ЯТКА НАСЕЛЕННЮ: про заборону спалювання сухої трави

30 вересня 2020, 14:57

ПАМ’ЯТКА НАСЕЛЕННЮ: про заборону спалювання сухої трави

Так Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 77 та 77-1) передбачає адміністративну відповідальність за випалювання сухої рослинності та порушення вимог пожежної безпеки в лісах:

  • порушення вимог пожежної безпеки в лісах - тягне за собою накладення штрафу на громадян від 1530 грн до 4590 грн і на посадових осіб - від 4590 грн до 15300 грн. Якщо це ж призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, - штраф від 4590 грн до 15300 грн для громадян та від 10710 грн до 30600 грн. для посадових осіб.
  • випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища - карається штрафом від 3 тис. 60 грн до 6 тис. 120 грн для громадян та 15 тис. 300 до 21 тис. 420 грн. для посадових осіб.

Кримінальна відповідальність передбачена статтями 241 та 245 Кримінального кодексу України, згідно з якими штрафи за забруднення атмосферного повітря шкідливими для життя, здоров'я людей або для довкілля речовинами становлять від 30600 грн. до 61200 грн.

За знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, а також сухих дикорослих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом штрафи становлять від 91800 грн. до 153000 грн.

Також пам’ятайте, що необдумане випалювання сухої рослинності призводить до загибелі всього живого і може спричинити масову пожежу, яка здатна за лічені хвилини знищити не один гектар лісу. А особливо пожежі небезпечні у вітряні дні, коли вогонь швидко поширюється. Пожежі шкодять довкіллю, тваринному та рослинному світу, а дим небезпечний для здоров’я і життя людини.

У першу чергу, варто пам'ятати, що спалювання листя найбільше шкодить тим, хто його палить, тобто людям та всім тим, хто вдихає цей дим. За даними НЕЦУ, згорання листя завдає непоправної шкодить навколишньому середовищу та мікроорганізмам, які збагачують ґрунт. По-перше, з листям згорають зимуючі комахи, такі як сонечка. По-друге, руйнується ґрунтовий покрив, відбувається збідніння ґрунту. По-третє, знищується насіння і коріння трав'янистих рослин. По-четверте, пошкоджуються нижні частини дерев і кущів та верхні частини коріння. По-п'яте, в 2-4 рази зростає промерзання ґрунту.

Насправді у природі опале листя діє як утеплювач, який захищає кореневу систему дерев та кущів, а також мікроорганізми, які там знаходяться, від зимових морозів. Зрештою, листя перегниває, збагачуючи таким чином ґрунт. Давайте вже нарешті зруйнуємо цей міф: спалення листя не має жодного позитивного впливу, навпаки – це бомба уповільненої дії.